Aleksandra Wierzbowska zajmuje się dokumentowaniem miejsc i sytuacji na granicy ludzkiego doświadczenia, łącząc osobiste historie z szerszym kontekstem społecznym i środowiskowym. Relacjonowała m.in. wojnę w Ukrainie, powódź w Pakistanie oraz wyprawy w Amazonii, a także brała udział w międzynarodowej ekspedycji wspinaczkowej Project Armenia.

Współpracowała z wieloma markami i publikowała teksty, w tym wyróżniony artykuł o przemocy i #MeToo w podróży.

Realizuje także własne projekty podróżnicze i wytrzymałościowe.

Celem wyprawy „Expeditión Amazonas” było spłynięcie packraftami (lekkimi, pompowanymi pontonami) fragmentów rzek Amazonii Kolumbijskiej: Rio Guayabero i Rio Guaviare. Plan zakładał też jazdę motocyklem przez Andy. Poza celem sportowym, podróż ta miała dla Aleksandry Wierzbowskiej szczególnie osobisty wymiar. Była bowiem jej pierwszym, niezależnym przedsięwzięciem wyprawowym po doświadczeniu gwałtu, którego padła ofiarą w trakcie samotnej podróży.

Tą wyprawą Aleksandra chciała powrócić do niezależnej i silnej kobiety, którą była wcześniej. Traumatyczne doświadczenia prelegentki stały się zalążkiem projektu edukacyjnego „Droga Kobiet”, którego celem jest rozpoczęcie dyskusji na temat przemocy seksualnej i zwiększenie bezpieczeństwa kobiet w podróży.